This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Sieci Tomasz Ziobro

Dwa standardy, poprzez schemat ułożenia żył w końcówce RJ45 (zakładam, iż patrzymy na końcówkę „od dołu”, czyli „płaskiej” strony):

 

sieci

Jeśli chcemy połączyć BEZPOŚREDNIO 2 komputery – tworzymy jedną końcówkę kabla w standardzie EIA/TIA568A, zaś drugą w standardzie EIA/TIA568B – będzie to tzw. kabel „scrossowany”, czyli żyły odpowiedzialne za wysyłanie, będą przesyłać dane bezpośrednio do pinów odpowiadających za odbieranie danych na drugiej karcie (drugim komputerze), zaś odbierające będą przyjmować dane wysyłane przez drugą kartę żyłami wysyłającymi (troszkę to skomplikowane, lecz nie powinno Cię to w tak głębokim stopniu interesować – musisz mi drogi czytelniku zaufać, iż jest to rozwiązanie sprawdzone i na pewno zadziała).

W przypadku łączeniu komputerów za pomocą switcha, obie końcówki muszą być wykonane w identycznym standardzie – obie w EIA/TIA568A lub obie w EIA/TIA568B.